Elektrības biržas cena – izdevīgākais risinājums

14. novembris, 2017
Kategorija: raksti

Mājsaimniecības Latvijā jau kopš 2015. gada sākuma var iegādāties elektrību, no tirgotāju plašā piedāvājuma izvēloties sev piemērotāko. Tomēr Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas informācija liecina, ka elektrības lietotāji kūtri izmanto brīva elektrības tirgus priekšrocības un nemaina tirgotāju vai tarifu plānu. Iespējams, kādam ir bijis slinkums iedziļināties, cits – bijis nepietiekami informēts par to, kā veidojas un mainās elektrības cena un kā to izmantot savā labā.

Lai elektrības lietotāji gūtu lielāko labumu no tirgotāju sniegtā pakalpojuma, ir noderīgi zināt dažas kopsakarības. Ikdienā vārds  “tirgus” saistās ar iespēju iegādāties kaut ko par izdevīgāko cenu:tirgū izvēle ir lielāka, nekā veikalā, tirgotāji savā starpā konkurē un pircējam ir iespēja izvēlēties vēlamo produktu par cenu, ko pircējs uzskata par pievilcīgāko. Tirgū var nopirkt visu ko, un elektrība būtībā neatšķiras no jebkura cita ikdienā nepieciešama produkta.

Izsakoties analoģijās, birža ir kā vairumtirdzniecības bāze,kur tiek panākta skaidrība par pieprasījuma un piedāvājuma līdzsvaru,untieši tur daudzi produkti – arī elektrība – iegūst savu cenu pirms nonāk tirgū. Elektrības gala lietotājs pats biržā iepirkties nevar, viņu pārstāv elektrības pakalpojuma sniedzēji. Viņi ir tie, kuri biržai ziņo, cik elektrības gatavi nopirkt, savukārt ražotāji – cik elektrības un par kādu cenu gatavi saražot un nogādāt līdz patērētājam. Līdz ar to cena, kas tiek noteikta biržā, tiek uzskatīta par labāko elektrības iegādes cenu.Savukārt vietējā tirgū pakalpojumu sniedzēji, kuru sarakstu var redzēt AS Sadales tīkla vietnē, elektrību pārdod arī mazumā – mums kā gala lietotājiem piedāvājot dažādu veidu tarifus – gan tādus, kas ir dinamiski piesaistīti biržai, gan nemainīgi fiksētus.

Mainīga, vai fiksēta cena?

Elektrību jebkurš patērētājs var pirkt no tirgotāja par fiksētu vai mainīgu cenu, kas balstīta biržā. Izvēle par labu mainīgai cenai nozīmē, ka pircējs ir gatavs kaut nedaudz sekot līdzi norisēm elektroenerģijas tirgū, rēķinoties ar sezonālām cenas svārstībām, lai būtu ieguvējs gada griezumā.

Latvijā, tāpat kā Skandināvijas valstīs un Lietuvā un Igaunijā, elektrības tirgus cenu nosaka Nord Pool elektroenerģijas biržā (www.nordpoolspot.com), kur katrai valstij ir sava cenu zona, Zviedrijā un Norvēģijā – pat vairākas.

Fiksētas cenas gadījumā tirgotājs apņemas nodrošināt, ka pārdos pircējam elektrību par nemainīgu cenu, lai arī kā mainītos elektrības cena biržā. Šādā gadījumā tirgotājs nodrošinās pret riskiem, ka biržā cena var būt augstāka, nekā plānots un viņam elektrība būs jāpiegādā par cenu, kas nenosedz paša tirgotāja izmaksas. Laisegtu šosriskus, tirgotājs piemēro uzcenojumu, kas nozīmē, ka fiksētas cenas piedāvājums, visbiežāk, būs dārgāks par biržas (mainīgas) cenas piedāvājumu.

Latvijas elektrības tirgū biržas jeb tirgus cenai līdz šim bijusi tendence samazināties, un šobrīd tirgus cena ir nostabilizējusies. Gada vidējā elektrības biržas cena ir bijusi un saglabājas zemāka par tirgotāju piedāvāto fiksēto cenuun izteikti zemāka par universālā pakalpojuma cenu, par kādu elektrību pērk lielākā daļa elektrības patērētāji Latvijā – pēdējo divu gadu laikā tikai vienu reizi biržas cena ir sasniegusi universālā pakalpojuma elektrības cenu. 12 mēnešu vidējā biržas cena, kas uzskatāma par objektīvāko dažādu cenu salīdzināšanai, kopš 2017. gada februāra ir nostabilizējusies aptuveni 35,5 EUR par megavatstundu (EUR/MWh) jeb 3,5 centu par kWh līmenī, un tā ir uzskatāma par labu elektrības cenu. Jāatceras, ka tā ir vienīgā elektrības gala maksas daļa (apm. 32%), ko ietekmē elektrības pārdevējs un elektrības patērētājsvar pats ietekmēt, izvēloties biržas tarifu plānu, kā arī sekojot līdzi elektrības cenai biržā un saviem elektrības lietošanas paradumiem.

Tas gan nenozīmē, ka kādā brīdī elektrības biržas cena gada griezumā nevar pieaugt, jo tirgus negarantē vienmēr zemu cenu. Tādā situācijā ieteicams atkārtoti izvērtēt savu izvēlēto elektrības tarifu. Un vienmēr var piezvanīt elektrības tirgotājam un pavaicāt padomu.

Noderīgi zināt!

Nord Pool birža un cenu zonas

Elektrības cena tiek noteikta Ziemeļvalstu un Baltijas valstu elektroenerģijas biržā Nord Pool (saite uz www.nordpoolspot.com),izvērtējot elektrības pieprasījumu un piedāvājumu katrai atsevišķai cenu zonai, arī Latvijai. Kaimiņvalstīs cena var atšķirties, ja atšķiras elektrības piedāvājums un pieprasījums.

Elektrības tirgotāji

Elektrību mājsaimniecībā tirgo reģistrēti elektroenerģijas tirgotāji, kur sarakstu var uzzināt AS Sadales tīkls mājaslapā (https://www.sadalestikls.lv/lat/klientiem/tirgus/tirgus_majsaimniecibam/elektroenergijas_tirgotaji/). Pirms slēgt līgumu par elektrības iegādi, vienmēr ieteicams rūpīgi izpētīt vairāku tirgotāju piedāvājumu.

Biržas jeb “tīrā” elektrības cena

Elektrības cena tiek noteikta Nord Pool biržā katrai diennakts stundai, un šī cena ir mainīga. Elektrības biržas stundas cenu no pirmavota var uzzināt Nord Pool biržas tīmekļa vietnē (http://nordpoolspot.com/Market-data1/Dayahead/Area-Prices/ALL1/Hourly/?view=table), kā arī tet lietotnē, kas šobrīd pieejama Android viedtālruņu lietotājiem.

Ik dienu līdz diviem pēcpusdienā pēc Latvijas laika tiek noteikta elektrības cena nākamajai dienai.Līdz ar to katru dienu pēcpusdienā iespējams uzzināt nākamās dienas elektrības cenu katrai stundai. Savukārt tet lietotnē tās dienas elektrības cena ir redzama plkst. 4.40, turklāt tā ļauj saņemt brīdinājumus par paaugstinātu cenu.Tas dod iespēju pieņemt lēmumus par elektrības efektīvāku lietošanu. Biržas cena ir cena par “tīru elektrību”, neiekļaujot nodokļus, pārvades un sadales pakalpojuma un OIK izmaksas. Šī cena pēc publicēšanas biržā nemainās.

Fiksētā cena

Tirgotāji parasti piedāvā iespēju par elektrību gan mainīgu, gan fiksētu cenu. Izvēloties fiksētas cenas tarifu plānu, lietotājs par elektrību maksā fiksētu cenu, kas visbiežāk ir augstāka par elektrības biržas cenu, taču var būt izdevīga, ja elektrība tiek lietota galvenokārt t.s. “pīķa” stundās, kad elektrības biržas cena ir augstākā.

Universālā pakalpojuma cena

Elektrības patērētāji par elektrību maksā universālā pakalpojuma elektrības cenu, ja kopš elektrības tirgus atvēršanas mājsaimniecībām 2015. gada janvārī nav noslēgts līgums par elektrības pirkšanu ar nevienu elektroenerģijas tirgotāju vai arī līgums ar tirgotāju ir beidzies. Šādā gadījumā ir ieteicams izvērtēt dažādu tirgotāju piedāvājumu, izvēlēties piemērotāko tarifu un noslēgt līgumu.

Gala maksa par elektrību

Salīdzinot elektrības cenas piedāvājumus, der atcerēties, ka elektrības kā produkta cena veido tikai aptuveni trešdaļu gala maksas par elektrību. Divas trešdaļas gala maksas veido maksa par elektroenerģijas pārvadi un sadali, OIK, PVN.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *