Izmanto elektrības cenu savā labā!

14. novembris, 2017
Kategorija: raksti

Elektrības cenas svārstības ir vērts izmantot savā labā. Būtisks priekšnoteikums maksimāli efektīvai elektrības lietošanai ir ar biržas cenu saistīts tarifu plāns un elektrības uzskaite, izmantojot viedo skaitītāju. Pēc publiski pieejamās informācijas diemžēl Latvijā joprojām lielākā daļa elektrības patērētāju par to maksā fiksētu cenu. Taču bieži vien fiksēta cena tiek maksāta nevis apzinātas un mērķtiecīgas izvēles, bet nezināšanas dēļ. 

Sava cena katrai stundai

Elektrības cenas svārstības parasti skata dienas, nedēļas un sezonas griezumā. Ziemeļvalstu un Baltijas valstu elektroenerģijas biržā Nord Pool elektrības cena tiek noteikta katrai diennakts stundai. 24 stundu robežās tiek fiksēta zemākā un augstākā, vidējā un tā saucamā pīķa stundu elektroenerģijas cena. Jāņem  vērā, ka pīķa stundā elektrības cena var būt pat vairākas reizes augstāka, nekā tikai stundu pirms vai pēc tās. Lai samazinātu izdevumus par elektrību, izvēlies to lietot vairāk ārpus pīķa stundām.

Lietojot elektrību stundās, kad tā maksā mazāk, elektrības cena būs tuvu diennakts vidējai vai pat zemāka par diennakts vidējo. Turpretim, lietojot elektrību stundās, kad tā maksā vairāk, cena būs augstāka, nekā elektrības biržas vidējā cena diennaktī.

Ilustrācijā parādīts, ka dienas laikā elektrības stundas minimālā un maksimālā cena var atšķirties pat vairākkārt. Tādēļ ir vērts sekot līdzi biržas cenai un pielāgot savus elektrības patērēšanas paradumus, jo stundu pirms vai pēc dienas augstākās elektrības cenas, tā var izmaksāt pat daudzkārt mazāk. Ir lietas, ko nevaram atlikt, savukārt, piemēram, veļasmašīnu vai apsildāmās grīdas varam ieslēgt arī stundu vēlāk vai agrāk.

Vizuāli uzskatāmi augstas, “normālas” un zemas elektrības cenas laikiem vari sekot līdzi tet mobilajā lietotnē (Google Play veikalā meklē Lattelecom tet lietotni), kas paredz iespēju mobilajā ierīcē saņemt paziņojumu par augstu elektrības cenu un salīdzināt savu patēriņu ar diennakts vidējo un arī katras stundas biržas cenu.

Darbadienās dārgāk, brīvdienās lētāk

Tā kā kopējais elektroenerģijas patēriņš energosistēmā darbadienās ir lielāks nekā brīvdienās, arī biržas cena darbadienās ir augstāka nekā brīvdienās. Ilustrācijā redzams, ka četru nedēļu laikā no 2017. gada oktobra sākuma līdz novembra sākumam elektrības cena nedēļas nogalēs bijusi zemāka nekā darbadienās.

Cenas nedēļas svārstības dod iespēju energoietilpīgākus praktiskos darbus, piemēram, veļas mazgāšanu augstā temperatūrā, remontdarbus, elektrozāģēšanu, elektrometināšanu, ieplānot brīvdienās. Ieguvums var būt divējāds –par to pašu patēriņu būs jāmaksā mazāk vai arī par to pašu naudu varēs patērēt vairāk elektrības. Jebkurā gadījumā jāņem vērā elektrības cena katrai stundai.

Elektrība cenas sezonālās īpatnības

Lai arī šķiet, ka ziemā par visu maksājam dārgāk, īstenībā ziemā un pavasarī elektrība parasti ir lētāka, bet vasarā un rudenī – mēdz būt dārgāka. Elektroenerģijas cenai Latvijā piemīt sezonāls raksturs – apkures sezonā vairāk elektrības saražo t.s. koģenerācijā kopā ar siltumu, tādēļ tā ir lētāka. Vasarā elektrību saražojam mazāk (jo nav nepieciešams ražot siltumu) un importējam vairāk, tādēļ tā mēdz būt dārgāka. Ziemā elektrību tērējam vairāk, tādēļ šķiet, ka maksājam vairāk. Taču patiesībā vasarā elektrību tērējam mazāk, tikai tā maksā dārgāk. Tādēļ par objektīvu uzskatāma 12 mēnešu vidējā elektrības biržas cena. Un tieši tādēļ 12 mēnešu vidējā elektrības biržas cena jāizmanto par atskaites punktu, salīdzinot dažādu tirgotāju dažādos elektrības tarifu plānos piedāvāto cenu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *