OIK reformas ietekme uz maksu par elektrību

22. decembris, 2017
Kategorija: raksti

Publiskajā vidē jau kādu laiku pievērsta pastiprināta uzmanība reformai, kas paredz, ka ar 2018. gada 1. janvāri mainās OIK aprēķināšanas kārtība. Bet ko šī reforma nozīmē vidējam mājokļa budžeta turētājam?

Vispirms jāatgādina, ka maksu par elektroenerģiju veido vairākas sastāvdaļas, jeb komponentes – elektrības kā produkta cena jeb “tīrā” elektrības cena, pārvades un sadales izmaksas, obligātā iepirkuma komponente (OIK) jeb atbalsts elektrības ražotājiem, un PVN. OIK daļa maksājumā par elektroenerģiju tiek rēķināta vienādi visiem tirgotājiem – nav tā, ka pie kāda tirgotāja OIK ir mazāks vai lielāks, nekā pie citiem.

OIK maksājumu turpmāk veidos divas daļas – mainīgā un fiksētā. Mainīgo OIK daļu aprēķinās, lietotāja patērēto kilovatstundu skaitu reizinot ar OIK maksu par kWh. Savukārt fiksētā maksa, ko oficiāli sauc par jaudas komponenti, atkarīga no pieslēguma jaudas (oficiālais nosaukums – ievadaizsardzības aparāta strāvas lielums) – fāžu skaita un ampēriem. Jo vairāk fāžu un ampēru, jo lielāka maksa.

Vai izmaiņas OIK aprēķināšanas kārtībā ietekmēs rēķinu par patērēto elektrību? Jā, ietekmēs, taču – tā kā OIK veido tikai daļu no maksājuma par elektrību, radikālas izmaiņas maksā par elektrību nebūs. Ir jāpatērē salīdzinoši daudz elektrības, lai sajustu būtisku OIK samazinājuma ietekmi uz elektrības rēķina summu. Ar patēriņu 200 kilovatstundas mēnesī un vienfāzes 16 ampēru pieslēgumu, kas ir raksturīgs Latvijas vidējai mājsaimniecībai, ieguvums būs salīdzinoši niecīgs – aptuveni par 1,73 eiro jeb 26,6% mēnesī mazāk nekā līdz šim maksājām par OIK. Ar 600 kWh patēriņu ietaupījums būs jau jūtamāks – 7,61 eiro mēnesī jeb par 39,1% mazāk nekā līdz šim .

Tās mājsaimniecības, kuras palielinās trīsfāzu elektroenerģijas pieslēguma jaudu no 16A uz lielāku, maksās vairāk, nekā līdz šim. Elektroenerģijas publiskā tirgotāja vietnē ikviens elektrības lietotājs var pamodelēt, kā pie noteikta patēriņa un ievadaizsardzības aparāta jaudas mainīsies OIK sadaļa kopējā maksā par elektrību. Informāciju par fāžu skaitu savā objektā var redzēt ar elektroenerģijas tirgotāju noslēgtajā līgumā, kā arī noskaidrot AS “Sadales tīkls” klientu portālā .

Pamanāmāku ietekmi var atstāt citas maksas par elektroenerģiju sastāvdaļas – elektrības biržas cenas – svārstības.

Elektrības “tīrā” cena veido vien aptuveni trešdaļu no kopējā maksājuma par elektrību. Ir būtiski apzināties, ka “ tīrā” elektrības cena ir vienīgā maksas par elektrību daļa, ko lietotājs, kurš ar tirgotāju noslēdzis līgumu par elektrības pirkšanu par tirgus cenu un kuram ir patēriņa viedā uzskaite (viedais skaitītājs), var ietekmēt pats, katru dienu un katru stundu koriģējot savu elektrības patēriņu atbilstoši elektrības cenai biržai. Lietojot elektrību vairāk tajās stundās, kad elektrība maksā mazāk, būs iespējams ietaupīt.

Elektrības cena pēdējo 12 mēnešu laikā ir nostabilizējusies un pat cenas sezonālās (ziemas – pavasara un vasaras – rudens) svārstības ir mērenas, salīdzinot ar sezonālajām svārstībām līdz 2016. gada februārim, kad komerciālā režīmā sāka darboties NordBalt elektroenerģijas starpsavienojums. Tieši, pateicoties NordBalt kabelim, kas ļauj pārvadīt elektrību starp Zviedriju un Lietuvu, elektrības biržas cena Lietuvā un Latvijā ir būtiski samazinājusies.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *